Projekt "Papier - ołówek"

papier.JPG

to edukacyjna inicjatywa, w ramach której młodzież VII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku pozna, czym jest przestrzeń publiczna (w tym przestrzeń szkolna), jak jest projektowana i jaki wpływ mogą mieć na nią uczniowie – nie tylko jako jej użytkownicy, ale również twórcy. Młodzież weźmie udział w warsztatach, podczas których zaprojektuje i wprowadzi realną zmianę w otaczającej ich przestrzeni szkolnej. Dzięki wsparciu profesjonalistów młodzi będą mogli pracować zespołowo oraz poznać, że proces projektowania nie opiera się głównie na nowoczesnej technologii i grupie fachowców, ale wynika przede wszystkim z umiejętności obserwacji otaczającej rzeczywistości i pomysłów szkicowanych ołówkiem na papierze.
Główne cele projektu to:

•     rozwój zainteresowań i aktywności pozalekcyjnych wśród młodzieży;
  •     rozwój kreatywności i zdolności do krytycznej obserwacji otaczającej przestrzeni;
  •     kształtowanie umiejętności pracy zespołowej;
  •     kształtowanie postaw obywatelskich poprzez tworzenie związku młodych ludzi
  •     z przestrzenią, w której funkcjonują. Angażując uczestników w realizowane     działania chcemy, aby młodzież zrozumiała, że przestrzeń publiczna jest dobrem     wspólnym i że niszcząc np. ławkę, drzwi szkolne czy trawnik niszczy się coś     swojego, a nie należącego wyłącznie do instytucji czy samorządu.

Collegium Civitas