Przedstawienie dla dzieci z Zespołu Szkół Nr 5 w Sopocie

_MG_0944.JPG

17 czerwca uczniowie naszej szkoły działający w Szkolnym Kole Wolontariatu odwiedzili dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych Nr 5 w Sopocie. W skład placówki wchodzi przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum oraz szkoła zawodowa przysposabiająca. Uczniowie to osoby niepełnosprawne fizycznie i intelektualnie. Dla wielu z nich sukcesem jest wykonanie prostych czynności czy nawiązanie z opiekunem niewerbalnego kontaktu (bardzo często dzieci te nie są
w stanie nauczyć się mówić). Wolontariusze przygotowali dla tych wyjątkowych widzów znaną bajkę o Czerwonym Kapturku w wierszowanym, zabawnym opracowaniu Jana Brzechwy. W przedstawieniu wykorzystaliśmy muzykę Mieczysława Janicza z płyty wydanej w 1961roku. Dekoracje przygotowały Katarzyna Bronk i Zuzanna Kut. W inscenizacji bajki wystąpili wolontariusze z klasy 2b oraz 2a: Kasia Paruszewska (narrator), Marta Bukowska (Wilk), Magda Borysiuk (Czerwony Kapturek), Monika Białkowska (Matka), Katarzyna Budnik (Babcia), Marcin Szczyrski (Gajowy).

Gromkie brawa po przestawieniu wskazywały, że spodobało się ono dzieciom. Zachęcone przez naszych aktorów, podśpiewywały potem piosenki Czerwonego Kapturka i Wilka, oglądały
z bliska stroje i rekwizyty (najbardziej podobała się … strzelba Gajowego). Młodzi aktorzy spisali się bardzo dobrze - Marcie Bukowskiej, która zagrała rolę Wilka, jedna z pań opiekunek wróżyła nawet karierę aktorską! Z kolei Kasia Budnik, choć nie miała do wypowiedzenia rozbudowanych kwestii, swoją kreacją Babci rozbawiła szczerze publiczność. Po spektaklu pani Katarzyna Słowik, nauczycielka w grupie przedszkolnej, oprowadziła nas po szkole. Zwiedziliśmy m.in. salę do rehabilitacji oraz gabinet logopedy, wysłuchaliśmy ciekawych wykładów rehabilitantów na temat prowadzonych przez nich zajęć, obejrzeliśmy nowoczesne, elektroniczne urządzenia ułatwiające funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym.

Po spektaklu wolontariusze przekazali dzieciom własnoręcznie upieczone przez siebie słodkie babeczki – wysiłek to godny podziwu, bo widzów było prawie pięćdziesięcioro. W zamian otrzymaliśmy od małych gospodarzy wykonane przez nich wesołe, kolorowe słoneczka.

Wizyta w Zespole Szkół w Sopocie na pewno była dla nas niezwykłym przeżyciem. Okazuje się, że nasze niedogodności są naprawdę drobnostkami w porównaniu z cierpieniem
i walką z ograniczeniami własnego ciała spotkanych tam dzieci.

Tekst: Grażyna Chrapczyńska
Zdjęcia: Wioleta Górecka