Rajd do Będomina

b12 (1).jpg

26 września 2017 r. uczniowie sześciu klas pierwszych naszej szkoły wraz z wychowawcami
i opiekunami udali się na pierwszą wspólną wycieczkę do Będomina na Kaszubach. Wreszcie, po kilku bardzo deszczowych i pracowitych tygodniach nauki, młodzież naszego liceum mogła cieszyć się wrześniowym słońcem i odpocząć od codziennej rutyny, integrując się na łonie natury i poznając historię swojego patrona Józefa Wybickiego.

Głównym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Hymnu Narodowego Będominie, które mieści się w XVIII-wiecznym dworku niedaleko Kościerzyny, należącym niegdyś do Józefa Wybickiego.

Uczniowie mogli zapoznać się z dwiema stałymi wystawami. Pierwsza zatytułowana „Józef Wybicki i jego epoka”, przedstawia życie i działalność publiczną Józefa Wybickiego,  a także historię powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Młodzież zwiedziła również zabytkowe wnętrze pomorskiego dworu szlacheckiego z XVIII i początku XIX wieku. Kolejna wystawa prezentowała drzewo genealogiczne rodu Wybickich oraz bardzo cenne eksponaty takie jak biżuteria z okresu Powstania Styczniowego.

Zwieńczeniem rajdu były zawody o puchar Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Gdańsku i tytuł „Omnibusa klas pierwszych”, a potem wspólne ognisko, śpiew przy akompaniamencie gitary oraz pieczenie kiełbasek nad jeziorem. Pop posileniu się i odpoczynku młodzież wróciła do Gdańska. Przed nimi- przygotowania do uroczystości ślubowania klas pierwszych.

Tekst: Iwona Dittmer
Zdjęcia: Jarosław Kovaćs