Seminarium międzynarodowe Erasmus+ w Holandii ,,Our Democratic Europe”

Foto 1 (5).jpg

W dniach 18–21 maja 2017 roku uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Gdańsku – Anna Nazaruk i Kornel Miszk z klasy II C z nauczycielką języka angielskiego – Panią Beatą Tubis wyjechali na seminarium międzynarodowe do Holandii w ramach programu Erasmus + Our Democratic Europe. Spotkanie dla uczniów i nauczycieli z Polski, Danii, Belgii i Holandii miało miejsce w malowniczym miasteczku Middelburg nad Morzem Północnym. Seminarium odbywało się pięknej i nowoczesnej Bibliotece ,,Library of Zeeland’’. Temat dotyczył ochrony środowiska – zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju. Zostaliśmy powitani przez kierownictwo biblioteki, samego burmistrza miasta i – co najważniejsze – rodziny goszczące.

Kolejne dwa dni upłynęły jak jedna chwila. Uczniowie, pracując w grupach metodą projektu, zajmowali się analizą najważniejszych – związanych ze środowiskiem - zagrożeń dla naszej planety i prezentowali rozwiązania, jak im zapobiegać. Najistotniejsze zagadnienia omawiane podczas seminarium dotyczyły odnawialnych źródeł energii, zdrowej żywności, transportu i ekologicznego stylu życia. Okazało się, że młodzi ludzie są niezwykle twórczy
i potrafią znaleźć wiele ciekawych rozwiązań. Zaprezentowali je mieszkańcom Middelburga podczas drugiego dnia prac. Poszczególne grupy przeprowadzały wywiady z mieszkańcami  na temat ekologicznych rozwiązań, które można zastosować w codziennym życiu. Uczniowie rozdawali sadzonki roślin. Uświadamiali wagę sortowania śmieci, pokazując specjalne pojemniki. Umieszczali hasła o zdrowym i ekologicznym stylu życia na ulicach i rynku miasta. Wzbudzili wielkie zainteresowanie i refleksję u mieszkańców.

Holandia na pewno jest bardzo ,,eko’’. Niemal wszyscy przemieszczają się na rowerach, które stoją wszędzie. Mało jest smogu, bo i ruch samochodowy jest ograniczony. Przy głównych ulicach rosną kwiaty, piękne krzewy i jest bardzo zielono. Nasza młodzież zainspirowała Holendrów twórczyni i ekologicznymi pomysłami. Najbardziej jednak liczą się nowo nawiązane przyjaźnie, które na pewno będą kontynuowane.

Kornel Miszk z klasy II C udzielił wywiadu, który pojawił się na pierwszej stronie regionalnej gazety. Jesteśmy bardzo dumni z osiągnięć naszych uczniów, którzy wykazali się doskonałą znajomością języków obcych, twórczą pracą, zaangażowaniem oraz doskonałą znajomością problemów związanych z ekologią.

Tekst i zdjęcia: Beata Tubis

Archiwum 2014/2015