Seminarium międzynarodowe Erasmus+ w Holandii ,,Our Democratic Europe”

Foto 1 (5).jpg

W dniach 18–21 maja 2017 roku uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Gdańsku – Anna Nazaruk i Kornel Miszk z klasy II C z nauczycielką języka angielskiego – Panią Beatą Tubis wyjechali na seminarium międzynarodowe do Holandii w ramach programu Erasmus + Our Democratic Europe. Spotkanie dla uczniów i nauczycieli z Polski, Danii, Belgii i Holandii miało miejsce w malowniczym miasteczku Middelburg nad Morzem Północnym. Seminarium odbywało się pięknej i nowoczesnej Bibliotece ,,Library of Zeeland’’. Temat dotyczył ochrony środowiska – zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju. Zostaliśmy powitani przez kierownictwo biblioteki, samego burmistrza miasta i – co najważniejsze – rodziny goszczące.

Kolejne dwa dni upłynęły jak jedna chwila. Uczniowie, pracując w grupach metodą projektu, zajmowali się analizą najważniejszych – związanych ze środowiskiem - zagrożeń dla naszej planety i prezentowali rozwiązania, jak im zapobiegać. Najistotniejsze zagadnienia omawiane podczas seminarium dotyczyły odnawialnych źródeł energii, zdrowej żywności, transportu i ekologicznego stylu życia. Okazało się, że młodzi ludzie są niezwykle twórczy
i potrafią znaleźć wiele ciekawych rozwiązań. Zaprezentowali je mieszkańcom Middelburga podczas drugiego dnia prac. Poszczególne grupy przeprowadzały wywiady z mieszkańcami  na temat ekologicznych rozwiązań, które można zastosować w codziennym życiu. Uczniowie rozdawali sadzonki roślin. Uświadamiali wagę sortowania śmieci, pokazując specjalne pojemniki. Umieszczali hasła o zdrowym i ekologicznym stylu życia na ulicach i rynku miasta. Wzbudzili wielkie zainteresowanie i refleksję u mieszkańców.

Holandia na pewno jest bardzo ,,eko’’. Niemal wszyscy przemieszczają się na rowerach, które stoją wszędzie. Mało jest smogu, bo i ruch samochodowy jest ograniczony. Przy głównych ulicach rosną kwiaty, piękne krzewy i jest bardzo zielono. Nasza młodzież zainspirowała Holendrów twórczyni i ekologicznymi pomysłami. Najbardziej jednak liczą się nowo nawiązane przyjaźnie, które na pewno będą kontynuowane.

Kornel Miszk z klasy II C udzielił wywiadu, który pojawił się na pierwszej stronie regionalnej gazety. Jesteśmy bardzo dumni z osiągnięć naszych uczniów, którzy wykazali się doskonałą znajomością języków obcych, twórczą pracą, zaangażowaniem oraz doskonałą znajomością problemów związanych z ekologią.

 

Tekst i zdjęcia: Beata Tubis

Archiwum 2014/2015

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council