Spotkanie z Karolem Modzelewskim

m.5.jpg

24 lutego 2014 roku w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbyła się debata z prof.Karolem Modzelewskim z okazji promocji książki biograficznej pt. „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca”. Spotkanie odbyło się w ramach XXXIV odsłony SALONU MŁODOPOLSKIEGO IM. ARAMA RYBICKIEGO.

Życiorys Profesora był niezwykle bogaty. To historyk mediewista, profesor nauk humanistycznych, działacz opozycji w okresie PRL, senator RP I kadencji. W 1998 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. W 1965 wraz z Jackiem Kuroniem był współautorem „Listu otwartego do członków POP PZPR i do członków uczelnianej organizacji ZMS przy Uniwersytecie Warszawskim”. Aresztowany i skazany na 3,5 roku więzienia. Był jednym z inicjatorów akcji protestacyjnych w marcu 1968 roku. Ponownie aresztowany i skazany na 3,5 lat więzienia. W latach 1980–81 doradca, działacz i członek władz regionalnych i Komisji Krajowej „Solidarności”. 13 grudnia 1981 internowany
w Strzebielinku i Warszawie-Białołęce. 23 grudnia 1982 aresztowany pod zarzutem próby obalenia ustroju PRL, osadzony w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów. W lipcu 1984 zwolniony na mocy amnestii. Uczestnik obrad „Okrągłego Stołu”. W latach 1989–1991 senator RP z listy Komitetu Obywatelskiego „S”. Wybitny historyk i profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i Warszawskiego, członek Polskiej Akademii Nauk.

Debatę moderował Aleksander Hall. Było to spotkanie niezwykłe, szczególnie dla ludzi młodych. Ogromne wrażenie wywarła na słuchaczach erudycja Profesora. Wspaniale kreślone freski historyczne pozwoliły młodzieży zrozumieć procesy dziejowe. Świadectwo świadka wydarzeń spowodowało, że najnowsze dzieje naszego kraju stały się bardziej czytelne.

 

Tekst i zdjęcia: Janusz Klemens

Archiwum 2013/2014

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

Okręgowa Izba Lekarska

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk