Spotkanie z Profesorem Leszkiem Balcerowiczem

01.JPG

26 września 2012 r. o godzinie 18.00, w państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbyło się spotkanie na temat: Przyczyny i skutki kryzysu (co z tego wynika dla Polski?). Gościem był polityk i ekonomista Profesor Leszek Balcerowicz. Debatę poprowadził Marek Tokarczuk.
Udział w Salonach Młodopolskich  organizowanych przez Fundację im. Arkadiusza Rybickiego stał się istotnym elementem pracy Młodzieżowej Akademii Dyplomatycznej. 

W trakcie spotkania profesor Leszek Balcerowicz przedstawił przyczyny narastającego kryzysu, jak również sposoby załagodzenia jego skutków. Jego zdaniem - pierwszorzędnym celem jest wprowadzenie w każdym państwie należącym do UE paktu fiskalnego, który określi pułapy dopuszczalnego zadłużenia się państw. Po drugie - aby złagodzić zjawisko kryzysu, Polska powinna inwestować w innowacyjność oraz transfer technologii dzięki czemu nastąpi wzrost gospodarczy, co w konsekwencji powinno wzmocnić państwo.

Po zakończonym wykładzie otworzyła się gorąca dyskusja w oparciu o przedstawione przez Profesora diagnozy i recepty.

Jadąc na spotkanie spodziewaliśmy się suchego, akademickiego wykładu, okazało się jednak, że Profesor o trudnych i skomplikowanych sprawach potrafi opowiadać w sposób niezwykle komunikatywny. Wspaniała lekcja podstaw przedsiębiorczości.

 

Tekst: Emilia Paszkiewicz, kl. II C
Karina Ślemp, kl. II C
Zdjęcia: Ewelina Węgrzyn-Kowenicka, kl. I B,

MAD 2012/2013

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council