Spotkanie z Profesorem Leszkiem Balcerowiczem

01.JPG

26 września 2012 r. o godzinie 18.00, w państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbyło się spotkanie na temat: Przyczyny i skutki kryzysu (co z tego wynika dla Polski?). Gościem był polityk i ekonomista Profesor Leszek Balcerowicz. Debatę poprowadził Marek Tokarczuk.
Udział w Salonach Młodopolskich  organizowanych przez Fundację im. Arkadiusza Rybickiego stał się istotnym elementem pracy Młodzieżowej Akademii Dyplomatycznej. 

W trakcie spotkania profesor Leszek Balcerowicz przedstawił przyczyny narastającego kryzysu, jak również sposoby załagodzenia jego skutków. Jego zdaniem - pierwszorzędnym celem jest wprowadzenie w każdym państwie należącym do UE paktu fiskalnego, który określi pułapy dopuszczalnego zadłużenia się państw. Po drugie - aby złagodzić zjawisko kryzysu, Polska powinna inwestować w innowacyjność oraz transfer technologii dzięki czemu nastąpi wzrost gospodarczy, co w konsekwencji powinno wzmocnić państwo.

Po zakończonym wykładzie otworzyła się gorąca dyskusja w oparciu o przedstawione przez Profesora diagnozy i recepty.

Jadąc na spotkanie spodziewaliśmy się suchego, akademickiego wykładu, okazało się jednak, że Profesor o trudnych i skomplikowanych sprawach potrafi opowiadać w sposób niezwykle komunikatywny. Wspaniała lekcja podstaw przedsiębiorczości.

 

Tekst: Emilia Paszkiewicz, kl. II C
Karina Ślemp, kl. II C
Zdjęcia: Ewelina Węgrzyn-Kowenicka, kl. I B,

MAD 2012/2013

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

Okręgowa Izba Lekarska

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk