Sukces VII LO w konkursie „WWW LECH BĄDKOWSKI”

Uczeń klasy I B prawno-dyplomatycznej Mateusz Orłowski zajął III miejsce w konkursie „WWW LECH BĄDKOWSKI”. Patriota. Pisarz. Obywatel Polski i Europy”. Honorowym patronem wydarzenia jest  Prezydenta Miasta Gdańska Pan Paweł Adamowicz. Jest to bardzo ważny konkurs, ponieważ promuje postawy patriotyczne oraz obywatelskie. Prezentuje autorytet, który uzmysławia młody ludziom, jak ważna jest wolność, solidarność i Ojczyzna.

Regulamin konkursu przewidywał zadania dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadgimnazjalnych. Zaproponowano inspirowane życiem, twórczością i działalnością Lecha Bądkowskiego następujące kategorie:

1. 1. plastyczną – dla uczniów szkół podstawowych,
  2. 2. literacką – dla uczniów szkół podstawowych klas VII oraz II i III klas gimnazjalnych,
  3. 3. historyczną – dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Formą zadania dla licealistów było wykonanie prezentacji multimedialnej poświęconej życiu i twórczości Lecha Bądkowskiego, inspirowanej jedną z myśli autora:

1. Będąc uczuciowo związany z glebą, na której się urodziłem, na której się wychowałem, jestem zdeklarowanym wrogiem intelektualnego zaścianka, zarówno w węższym, regionalnym, jak i szerszym, polskim znaczeniu.
  2. Społeczeństwo powinno posiadać wewnętrzne, niezależne od narzuconej władzy struktury organizacyjne, zdolne do stawiania czoła wyzwaniu o każdym czasie i we wszystkich okolicznościach.
  3. Kto odnosi zwycięstwo nad sobą przekreśla klęski zadane przez wrogów.

23 lutego 2018 r. odbędzie się uroczystość, podczas której Mateusz Orłowski otrzyma z rąk Prezydenta Miasta Gdańska Pana Pawła Adamowicza zaszczytną nagrodę. Gratulujemy!

Tekst: Janusz Klemens