IMG_0037.jpg

9 listopada 2012 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Wybickiego w Gdańsku odbył się uroczysty apel dotyczący jednej z najważniejszych rocznic w polskim kalendarzu – Święta Niepodległości. Montaż słowno – muzyczny, poświęcony przypomnieniu historii odzyskania wolności przez nasz naród, przygotowali uczniowie klasy 1 C i 1 A pod kierunkiem nauczyciela historii Pani Doroty Świerzko.

W tym roku obchodziliśmy 94. rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Mimo że przez 123 lata Polska nie istniała na mapie, żył jednak naród i jego kultura. Wierzono, że tak długo jak one trwają, nie wolno tracić woli walki. Teksty i piosenki zaprezentowane podczas uroczystości pomogły uczniom zrozumieć, w jaki sposób ich przodkowie walczyli o to, abyśmy dziś żyli w niepodległym państwie. Spotkanie uświetniły pieśni patriotyczne wykonane przez chór szkolny pod kierunkiem Pana Bartłomieja Łyzińskiego.

Spotkanie z historią Polski na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów, ponieważ stało się inspiracją do przemyśleń na temat obowiązku pamięci młodego pokolenia
o bohaterach walk narodowo – wyzwoleńczych. Poddało również temat do dyskusji na temat współczesnego patriotyzmu.

Tekst: Dorota Świerzko

Archiwum 2012/2013