SYLWIA LAUREATKĄ KONKURSU „OŚMIU WSPANIAŁYCH”

IMAG0063.jpg

„Zmieniaj świat na tak.
Pokaż ludziom, że człowiek
Innym szczęście powinien dziś dać!”

Uczennica VII Liceum Ogólnokształcącego Sylwia Butowska z klasy II B została laureatką XVI edycji Konkursu ,,Ośmiu Wspaniałych” województwa pomorskiego.

Uczestnicy konkursu są wolontariuszami, którzy bezinteresownie pomagają potrzebującym. Jest on przeznaczony dla młodzieży w wieku 13-19 lat i nagradza się w nim młodych ludzi, którzy nie tylko sami działają, ale również inspirują rówieśników do zaangażowania się w prace prospołeczne, przeciwstawiają się agresji i brutalności. „Wspaniali” pomagają ludziom słabszym, chorym i w podeszłym wieku. Nagrodzeni od wielu lat imponują hartem ducha i wrażliwością serca.

,,– Ten konkurs organizowany jest już od wielu lat i mam nadzieję, że pochód „Wspaniałych” nigdy się nie skończy – podkreślał podczas gali, która odbyła się w Nowym Ratuszu, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Pomagając innym, pomagacie sobie, wzbogacacie się o wyjątkowe doświadczenia, które mam nadzieje pozostaną w was na zawsze. I będziecie je rozsiewać także jako dorośli.”

Sylwia Butowska reprezentowała również Gdańsk w ogólnopolskiej edycji w Warszawie. Wielki finał, podczas którego poznamy wyniki zmagań, odbędzie się w czerwcu w Ostrudzie.

Uczennica naszej szkoły wyróżnia się kulturą osobistą, empatią i altruizmem, pozostając równocześnie bardzo skromną osobą. Od 2000 roku, jeszcze w gimnazjum, pracowała jako wolontariuszka w Szkolnym Kole Caritas w Żukowie, a od 2013 roku w Szkolnym Klubie Wolontariatu „Siedmiu Wspaniałych” w VII Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Stale pomaga w Domu Dziecka prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Bożego Św. Wincentego a Paulo w Kartuzach. Sylwia jest bardzo wrażliwa na potrzeby osób starszych, na stałe współpracuje z Domem Seniora „Nestor”. Pracuje również na rzecz osób niepełnosprawnych, m. in. jako opiekunka, przyczyniając się do integracji ze środowiskiem lokalnym. Sylwia prowadzi również zajęcia w Parafialnym Zespole Caritas w Żukowie, pracuje także w czasie wakacji jako opiekunka podczas „Wakacji z Panem Bogiem” dla dzieci z Żukowa. Wolontariat jest jej pasją, którą potrafi krzewić wśród młodzieży. Jednocześnie swoją działalność postrzega jako coś oczywistego i nieodzownego we współczesnym świecie. Swoją aktywnością zaraża wiele osób, ucząc je altruizmu i empatii.

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za ogólnopolski finał!

Tekst: Justyna Firmanty
Zdjęcia: Stefania Lidzbarska