Szkoła Polsko-Rosyjska

5 października 2010 r. uczniowie klas drugiej B i drugiej C – członkowie Młodzieżowej Akademii Dyplomatycznej działającej przy naszym liceum - uczestniczyli w zajęciach "okrągłego stołu" pt: Spór o politykę. Polityka sporu. Moderatorem była redaktor Maria Przełomiec z TVP.Info, a panelistami: profesorowie - Jan Malicki z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zbigniew Karpus z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Miejscem zajęć była sala obrad Nowego Ratusza. Poruszano ważne i jednocześnie trudne tematy związane ze współczesnymi relacjami polsko-rosyjskimi. Szczególnie interesująco brzmiały wypowiedzi młodych Rosjan obecnych na zajęciach.

Czym jest Szkoła Polsko- Rosyjska?

Jest to przedsięwzięcie wspólne, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu. Będzie to IV już edycja spotkań młodych naukowców, przy czym należy zaznaczyć, że Gdańsk po raz pierwszy zaangażuje się w przeprowadzenie tego polsko-rosyjskiego projektu edukacyjnego.

W zajęciach Szkoły bierze w sumie udział 25 młodych naukowców z terenu Federacji Rosyjskiej oraz z Rzeczpospolitej Polskiej. Kandydatów do Szkoły wyłoniła komisja konkursowa, w skład której weszli przedstawiciele wszystkich zaangażowanych stron, na podstawie przesłanych aplikacji.

Wykłady w ramach Szkoły są otwarte dla osób zainteresowanych.

Tekst i zdjęcia: Janusz Klemens

MAD 2010/2011