Szkolna Wigilia

P1110183.JPG

Wszyscy lubimy świąteczny czas - światełka na choince, piękne polskie kolędy i płynące z kuchni zapachy niezmiennie oznaczają zbliżanie się świąt Bożego Narodzenia. Również w naszej szkole już od połowy grudnia wyczuwa się ten radosny nastrój oczekiwania. Poszczególne klasy przygotowują swoją Wigilię, zmienia się dekoracja sal i korytarzy, odbywają się próby do szkolnych jasełek.

Owocem tych przygotowań jest uroczysta szkolna Wigilia, przypadająca w ostatnim dniu nauki przed feriami świątecznymi, w tym roku - 20 grudnia 2013 r. Tego właśnie dnia uczniowie VII LO mieli możność obejrzenia jasełek przygotowanych przez aktorów z klas 1c, 2b oraz 3c.

Tegoroczne przedstawienie jasełkowe ukazało nam współczesną rodzinę, wcale nie świętą, która w gorączce przedświątecznych przygotowań nieomal gubi to, co najważniejsze. Wzajemne żale i pretensje domowników podsyca diabeł, który z całych sił pragnie popsuć święta Bożego Narodzenia. Znajduje jednak twardego przeciwnika w osobie anioła (brawurowo zagranego przez Kingę Bryłę z 3c). Ta domowa psychomachia kończy się na szczęście przegnaniem sił nieczystych i pogodzeniem się członków rodziny. Żartobliwy nastrój jasełkowego przedstawienia przedłużył św. Mikołaj, który pojawił się, by wręczyć gospodarzom poszczególnych klas słodkie upominki. Szkolna Wigilia zakończyła się wspólnym kolędowaniem uczniów i nauczycieli.

Postanowiliśmy, że w przyszłym roku na tę część uroczystości poświęcimy więcej czasu – śpiewanie kilku zwrotek radosnej kolędy było dowodem naszego potencjału wokalnego, ale także dało nam miłe, nie zawsze obecne w rutynie codzienności poczucie wspólnoty, jaką jest szkoła.

Tekst: Mariola Rautenberg

Archiwum 2013/2014