Szkolna Wigilia

IMG_4314.JPG

W tym roku uroczystą Wigilię połączoną z jasełkami obchodziliśmy w naszej szkole 19 grudnia. Świąteczny nastrój zapowiadały lampki choinek ustawionych na szkolnych korytarzach i gorączkowe przygotowania wigilijnego poczęstunku w lekcyjnych salach, które w tym dniu całkowicie zmieniły swój charakter. O godzinie 11.45  w holu na II piętrze zebrali się widzowie, aby obejrzeć jasełka przygotowane przez uczniów klas 1b i 2 c. Przedstawienie rozpoczęli kolędnicy, którzy recytowali oryginalne ludowe wierszyki, wprawiając wszystkich w dobry humor. A potem potoczyła się historia Narodzenia Pańskiego – z Maryją, Józefem, Dzieciątkiem i Trzema Królami-ilustrowana wspólnym śpiewaniem kolęd.

Niespodzianką okazał się występ Wołka i Osiołka, którzy wcale nie byli tak pokorni, jak nakazuje świąteczna tradycja. Ich popisową sprzeczkę przerwał na szczęście Anioł uświadamiający widzom, że w zachowaniu „życzliwych bydląt” mogliby pewnie zobaczyć samych siebie. Groteskowy humor towarzyszył także pojawieniu się Śmierci (Dominika Panek), która postraszyła wszystkich należycie, brawurowo recytując fragmenty średniowiecznej „Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”.  Widzom zapewne zapadnie w pamięć także postać Heroda, z niemałym talentem aktorskim odtworzona przez Olka Serafinowicza.

Przedstawienie zakończyło się wspólnym śpiewaniem wszystkich zwrotek kolędy „Przybieżeli do Betlejem”, po którym udaliśmy się na Wigilie klasowe. Przez kolejny rok z utęsknieniem będziemy czekać na ten świąteczny czas – pachnący piernikiem i choinką, pełen uśmiechu i dobrych wspomnień...

Tekst: Mariola Rautenberg

Archiwum 2014/2015