Tradycje szkoły

Tradycje VII LO

Prawie 60 lat istnienia VII Liceum Ogólnokształcącego daje nam prawo do mówienia o jego tradycjach. Jak we wszystkich szkołach średnich, tak i u nas sto dni przed egzaminem dojrzałości przyszli maturzyści i nauczyciele spotykali się i spotykają nadal na Studniówkach.

Do 1977 roku żywa była tradycja Balów Maturalnych - pierwszych wspólnych zabaw "dorosłych" uczniów i ich nauczycieli. Niestety, dziś spotkania te należą już do przeszłości.

Na stałe w kalendarz imprez szkolnych wpisało się Ślubowanie uczniów klas pierwszych, którego rota zmieniała się wraz z upływem czasu. Dzisiaj brzmi ona: "My uczniowie klas pierwszych VII Liceum Ogólnokształcącego uroczyście ślubujemy: uczyć się pilnie, sumiennie, systematycznie; zachowywać się godnie, jak przystoi uczniom naszej Szkoły; szanować drugiego człowieka; służyć Ojczyźnie równie żarliwie, jak czynił to patron naszej szkoły - Józef Wybicki".

Od 1981 roku ślubowanie połączone zostało z rajdem do Będomina.

Z postacią twórcy Mazurka Dąbrowskiego związana jest także Nagroda im. Józefa Wybickiego. Ustanowioną w 1985 roku nagrodę otrzymuje najlepszy absolwent, wyróżniający się zaangażowaniem w życie Liceum i osiągnięciami w nauce.

Od 1990 roku ważną uroczystością szkolną jest Wigilia, organizowana w ostatnim dniu nauki przed świętami Bożego Narodzenia. Składa się ona zazwyczaj z trzech części: wigilijnych spotkań w klasach z wychowawcami, opłatka wszystkich uczniów i nauczycieli w auli (często uświetnianego jasełkami przygotowanymi przez młodzież) oraz spotkania opłatkowego grona nauczycielskiego i pracowników Szkoły.

Już w połowie lat 70-tych młodzież „Siódemki: chętnie uczestniczyła w projekcjach i imprezach organizowanych przez Dyskusyjne Kluby Filmowe. Od tamtej pory prowadzona jest w Szkole edukacja filmowa. Tradycyjne jest już uczestnictwo młodzieży w różnych klubach dyskusyjnych - od wymienionych już DKF-ów po młodzieżowe akademie filmowe, np. LAF czy SZAF.

W latach 80-tych i 90-tych działania zaowocowały uczestnictwem naszej młodzieży w Konkursie Wiedzy o Filmie (na jego dziewięć edycji startowaliśmy w siedmiu i niemal zawsze nasz zespół był w finale) oraz nagrodami i wyróżnieniami w Konkursie na Recenzję Filmową.

VII Liceum zawsze słynęło z osiągnięć sportowych. Tradycją starą jak nasza Szkoła jest wiosenny Dzień Sportu. Jesienią natomiast uczniowie mogą rywalizować w Biegu po Złote Jabłko. Oprócz tego rywalizujemy w rozgrywkach o mistrzostwo Gdańska w grach zespołowych oraz lekkiej atletyce. Odbywają się mecze piłki siatkowej, koszykowej czy nożnej, rozgrywane między reprezentacjami nauczycieli i uczniów.

Tradycyjnymi można już nazwać organizowane od 1993 roku tzw. Zielone Szkoły. Są to wyjazdy młodzieży i nauczycieli poza Gdańsk, zazwyczaj do ośrodków wypoczynkowych, podczas których oprócz zajęć rekreacyjnych prowadzone są także - dydaktyczne.

Collegium Civitas