Tradycje szkoły

Tradycje VII LO

Prawie 60 lat istnienia VII Liceum Ogólnokształcącego daje nam prawo do mówienia o jego tradycjach. Jak we wszystkich szkołach średnich, tak i u nas sto dni przed egzaminem dojrzałości przyszli maturzyści i nauczyciele spotykali się i spotykają nadal na Studniówkach.

Do 1977 roku żywa była tradycja Balów Maturalnych - pierwszych wspólnych zabaw "dorosłych" uczniów i ich nauczycieli. Niestety, dziś spotkania te należą już do przeszłości.

Na stałe w kalendarz imprez szkolnych wpisało się Ślubowanie uczniów klas pierwszych, którego rota zmieniała się wraz z upływem czasu. Dzisiaj brzmi ona: "My uczniowie klas pierwszych VII Liceum Ogólnokształcącego uroczyście ślubujemy: uczyć się pilnie, sumiennie, systematycznie; zachowywać się godnie, jak przystoi uczniom naszej Szkoły; szanować drugiego człowieka; służyć Ojczyźnie równie żarliwie, jak czynił to patron naszej szkoły - Józef Wybicki".

Od 1981 roku ślubowanie połączone zostało z rajdem do Będomina.

Z postacią twórcy Mazurka Dąbrowskiego związana jest także Nagroda im. Józefa Wybickiego. Ustanowioną w 1985 roku nagrodę otrzymuje najlepszy absolwent, wyróżniający się zaangażowaniem w życie Liceum i osiągnięciami w nauce.

Od 1990 roku ważną uroczystością szkolną jest Wigilia, organizowana w ostatnim dniu nauki przed świętami Bożego Narodzenia. Składa się ona zazwyczaj z trzech części: wigilijnych spotkań w klasach z wychowawcami, opłatka wszystkich uczniów i nauczycieli w auli (często uświetnianego jasełkami przygotowanymi przez młodzież) oraz spotkania opłatkowego grona nauczycielskiego i pracowników Szkoły.

Już w połowie lat 70-tych młodzież „Siódemki: chętnie uczestniczyła w projekcjach i imprezach organizowanych przez Dyskusyjne Kluby Filmowe. Od tamtej pory prowadzona jest w Szkole edukacja filmowa. Tradycyjne jest już uczestnictwo młodzieży w różnych klubach dyskusyjnych - od wymienionych już DKF-ów po młodzieżowe akademie filmowe, np. LAF czy SZAF.

W latach 80-tych i 90-tych działania zaowocowały uczestnictwem naszej młodzieży w Konkursie Wiedzy o Filmie (na jego dziewięć edycji startowaliśmy w siedmiu i niemal zawsze nasz zespół był w finale) oraz nagrodami i wyróżnieniami w Konkursie na Recenzję Filmową.

VII Liceum zawsze słynęło z osiągnięć sportowych. Tradycją starą jak nasza Szkoła jest wiosenny Dzień Sportu. Jesienią natomiast uczniowie mogą rywalizować w Biegu po Złote Jabłko. Oprócz tego rywalizujemy w rozgrywkach o mistrzostwo Gdańska w grach zespołowych oraz lekkiej atletyce. Odbywają się mecze piłki siatkowej, koszykowej czy nożnej, rozgrywane między reprezentacjami nauczycieli i uczniów.

Tradycyjnymi można już nazwać organizowane od 1993 roku tzw. Zielone Szkoły. Są to wyjazdy młodzieży i nauczycieli poza Gdańsk, zazwyczaj do ośrodków wypoczynkowych, podczas których oprócz zajęć rekreacyjnych prowadzone są także - dydaktyczne.

O szkole

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council