VII Liceum Ogólnokształcące uczy dzielić się z innymi

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia - to czas, kiedy częściej pamiętamy o potrzebujących, jednak VII Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku – Chełmie pomaga nie tylko od święta – w szkole od wielu lat działa klub wolontariuszy "Siedmiu Wspaniałych". Do siódemkowego klubu należą uczniowie i nauczyciele, którzy angażują się w różnorakie akcje na rzecz potrzebujących.

Szkoła współpracuje z Gdańskim Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza, biorąc udział w takich inicjatywach jak "Umierać po ludzku" czy "Pola nadziei". 30 listopada b.r. wolontariusze z VII LO wraz z nauczycielami zorganizowali "Andrzejki dla Szymka" – dwuletniego chłopca chorego na zespół Edwarda i Klinefeltera (zespół wad wrodzonych spowodowany trisomią chromosomu 18 oraz obecnością dodatkowego chromosomu). W szkolnej czytelni przygotowano loterię fantową, w której każdy uczestnik mógł wygrać maskotkę, książkę lub coś słodkiego. Sprzedawano domowe ciasta upieczone przez uczniów i nauczycieli, a także tradycyjne wróżby andrzejkowe. Uzyskane w ten sposób pieniądze wolontariusze przeznaczą na rzeczy najbardziej potrzebne małemu Szymkowi. Nie jest to pierwsza tego typu akcja w VII LO – przed dwoma laty podobną zbiórkę przeprowadzono na rzecz ciężko chorej Ani, pozostającej pod opieką hospicjum. W dniach 5, 11 i 12 grudnia uczniowie będą kwestować w centrum handlowym Auchan pod hasłem. "Rozjaśnij hospicyjne niebo", a tuż po świętach – jak co roku – przedstawią pensjonariuszom gdańskiego hospicjum przygotowane przez siebie jasełka.

Inną inicjatywą szkoły jest udział w akcji "Twoja krew ratuje życie". W ubiegłym roku uczniowie i nauczyciele VII LO oddali w sumie 27 litrów krwi, a w bieżącym roku szkolnym mają już na koncie 8 litrów. Do akcji oddawania krwi mogą się także włączyć mieszkańcy Chełmu – 11 stycznia 2011 r. od godziny 9.00 na parkingu przed budynkiem VII LO na wszystkich chętnych będzie czekał ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w styczniowej akcji wszystkie osoby pełnoletnie, o masie ciała min. 50 kg, z dokumentem potwierdzającym tożsamość (ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem zameldowania).

Tekst: Mariola Rautenberg
Zdjęcia: Maciej Łożyński, kl. III A