VII Liceum Ogólnokształcące uczy dzielić się z innymi

VII Liceum Ogólnokształcące uczy dzielić się z innymi

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia - to czas, kiedy częściej pamiętamy o potrzebujących, jednak VII Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku – Chełmie pomaga nie tylko od święta – w szkole od wielu lat działa klub wolontariuszy "Siedmiu Wspaniałych". Do siódemkowego klubu należą uczniowie i nauczyciele, którzy angażują się w różnorakie akcje na rzecz potrzebujących.

Szkoła współpracuje z Gdańskim Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza, biorąc udział w takich inicjatywach jak "Umierać po ludzku" czy "Pola nadziei". 30 listopada b.r. wolontariusze z VII LO wraz z nauczycielami zorganizowali "Andrzejki dla Szymka" – dwuletniego chłopca chorego na zespół Edwarda i Klinefeltera (zespół wad wrodzonych spowodowany trisomią chromosomu 18 oraz obecnością dodatkowego chromosomu). W szkolnej czytelni przygotowano loterię fantową, w której każdy uczestnik mógł wygrać maskotkę, książkę lub coś słodkiego. Sprzedawano domowe ciasta upieczone przez uczniów i nauczycieli, a także tradycyjne wróżby andrzejkowe. Uzyskane w ten sposób pieniądze wolontariusze przeznaczą na rzeczy najbardziej potrzebne małemu Szymkowi. Nie jest to pierwsza tego typu akcja w VII LO – przed dwoma laty podobną zbiórkę przeprowadzono na rzecz ciężko chorej Ani, pozostającej pod opieką hospicjum. W dniach 5, 11 i 12 grudnia uczniowie będą kwestować w centrum handlowym Auchan pod hasłem. "Rozjaśnij hospicyjne niebo", a tuż po świętach – jak co roku – przedstawią pensjonariuszom gdańskiego hospicjum przygotowane przez siebie jasełka.

Inną inicjatywą szkoły jest udział w akcji "Twoja krew ratuje życie". W ubiegłym roku uczniowie i nauczyciele VII LO oddali w sumie 27 litrów krwi, a w bieżącym roku szkolnym mają już na koncie 8 litrów. Do akcji oddawania krwi mogą się także włączyć mieszkańcy Chełmu – 11 stycznia 2011 r. od godziny 9.00 na parkingu przed budynkiem VII LO na wszystkich chętnych będzie czekał ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w styczniowej akcji wszystkie osoby pełnoletnie, o masie ciała min. 50 kg, z dokumentem potwierdzającym tożsamość (ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem zameldowania).

Tekst: Mariola Rautenberg
Zdjęcia: Maciej Łożyński, kl. III A

Archiwum 2010/2011

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council