VIII Miejski Konkurs ,,Katyń – Golgota Wschodu”

KFoto 1.jpg

VIII Miejski Konkurs ,,Katyń – Golgota Wschodu”  jest organizowany przez Pana Pawła Adamowicza Prezydenta Miasta Gdańska, Panią Hannę Śliwę-Wielesiuk – Prezesa Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Gdańsku oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Gdańsku.

VIII edycja konkursu ,,Katyń – Golgota Wschodu” obejmowała przedstawienielosów Sybiraków oraz Zbrodni Katyńskiej. Pan Prezydent Paweł Adamowicz zwrócił się do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w liście: ,,Wyrażam radość z faktu, że podjęliście Państwo tę szlachetną inicjatywę, dzięki której młodzi gdańszczanie będą mieli sposobność lepiej zapoznać się z tymi jakże tragicznymi wydarzeniami, związanymi z historią naszego narodu (...). Jestem przekonany, że przedsięwzięcie to stworzy doskonałą okazję do uwrażliwienia młodzieży na problem systemów totalitarnych i niebezpieczeństw z nimi związanych”.

Konkurs ma dla uczniów i pedagogów ogromne znaczenie. Jest formą uczczenia ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zdobyta przez młodych ludzi wiedza pozwoli lepiej zrozumieć przeszłości Polski i jej współczesność. Powstało wiele bardzo interesujących prac. Jury nagrodziło 18 najlepszych.

Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 10 maja 2017 roku w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Swoją obecnością zaszczycili nas Pani Hanna Śliwa-Wielesiuk – Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Gdańsku, Pani Emilię Maćkowiak – Honorowy Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Gdańsku, Członkowie Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Gdańsku oraz Związku Sybiraków, Pan Piotr Kowalczuk – Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Polityki Społecznej, Pani Żaneta Geryk – Przewodniczącą Komisji Edukacji Rady Miasta Gdańska, Pan Andrzej Kowalczys – Wiceprzewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Gdańska, Radny Miasta Gdańska oraz Zastępca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Pan Krzysztof Drażba –  Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku, Pani Helena Chmielowiec – Wiceprezesa Zarządu Portalu Miasta Gdańska.

W ten sposób lekcje historii na temat Golgoty Wschodu stały się w gdańskich szkołach spotkaniami na temat obowiązku pamięci oraz odkrywania prawdy.

Tekst i zdjęcia: Justyna Firmanty

Archiwum 2016/2017