W Dzień Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka

Jak mawiają rdzenni mieszkańcy Szmaragdowej Wyspy: „W Dzień Świętego Patryka wszyscy są Irlandczykami”. I chyba jest w tym powiedzeniu sporo prawdy. Młodzież naszej szkoły postanowiła uczcić narodowe święto Irlandczyków, organizując w dniu 19 marca (a więc dwa dni po imieninach Patryka) obchody Dnia Irlandii. Wielu uczniów przybyło do szkoły ubranych na zielono, a ten kolor, jak wiadomo, jest ukochany przez Irlandczyków.

Dzień Irlandii był też okazją do zaprezentowania widowiska artystyczno - edukacyjnego, które przygotowali sami uczniowie pod opieką p.prof. Beaty Tubis i p.prof. Aleksandry Barszcz. Na widowni zasiedli zaproszeni goście - uczniowie Gimnazjum nr 3. Konferansjerzy (Monika Raca i Amadeusz Ździebło z klasy 2B) interesująco zaprezentowali zwyczaje i wierzenia celtyckie. Widzowie dowiedzieli się, kim są: banshee, pooka, Jack O’Lantern, a nawet poznali sposób na schwytanie leprechauna i zabranie mu garnca złota. Uczennica klasy 3C, Marlena Jefmańska, wspierana przez szkolny chór mistrzowsko wykonała tradycyjne piosenki z folkloru irlandzkiego (oparte na poezji W.B. Yeats’a: „Stolen Child”, „Sally Gardens” oraz tradycyjną „Her mantle so Green”). Karolina Jakubowska z klasy 2C wzruszyła widzów odgrywaną przez siebie historyczno-legendarną postacią Molly Malone, której pomnik wciąż stoi przy Grafton Street w Dublinie. Śpiewana przez Karolinę piosenka okazała się przebojem. Widzów ucieszył też jig - tradycyjny irlandzki taniec wykonany pięknie przez uczniów klasy 3C.

Ale obchody Dnia Irlandii nie były oparte tylko na tradycji i folklorze. Publiczność zaskoczył zespół instrumentalno- wokalny w składzie: Marcin Rzepecki (klasa 1B), Alina Korczak (klasa 2C), Wojtek Bis, Kacper Jurkowski i Dawid Tusk (klasa 3C), którzy zaprezentowali własne kompozycje stworzone specjalnie na tę okazję. W wielkim finale porwali publiczność do wspólnego odśpiewania utworu T.Love „Irish” oraz „Drunken Sailor” z repertuaru The Irish Rovers.

Okazja, którą był Dzień Irlandii, dała nam kolejną szansę na wydobycie żywego języka z ram klasy, tablicy i ławki. Uczniowie przygotowywali uroczystość z entuzjazmem i zaangażowaniem, jednocześnie rozwijając własne pasje i zainteresowania. Tak więc - można i trzeba łączyć przyjemne z pożytecznym.

Tekst: Aleksandra Barszcz
Zdjęcia: Agata Zalewska, II b

Archiwum 2011/2012

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council