W Dzień Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka

Jak mawiają rdzenni mieszkańcy Szmaragdowej Wyspy: „W Dzień Świętego Patryka wszyscy są Irlandczykami”. I chyba jest w tym powiedzeniu sporo prawdy. Młodzież naszej szkoły postanowiła uczcić narodowe święto Irlandczyków, organizując w dniu 19 marca (a więc dwa dni po imieninach Patryka) obchody Dnia Irlandii. Wielu uczniów przybyło do szkoły ubranych na zielono, a ten kolor, jak wiadomo, jest ukochany przez Irlandczyków.

Dzień Irlandii był też okazją do zaprezentowania widowiska artystyczno - edukacyjnego, które przygotowali sami uczniowie pod opieką p.prof. Beaty Tubis i p.prof. Aleksandry Barszcz. Na widowni zasiedli zaproszeni goście - uczniowie Gimnazjum nr 3. Konferansjerzy (Monika Raca i Amadeusz Ździebło z klasy 2B) interesująco zaprezentowali zwyczaje i wierzenia celtyckie. Widzowie dowiedzieli się, kim są: banshee, pooka, Jack O’Lantern, a nawet poznali sposób na schwytanie leprechauna i zabranie mu garnca złota. Uczennica klasy 3C, Marlena Jefmańska, wspierana przez szkolny chór mistrzowsko wykonała tradycyjne piosenki z folkloru irlandzkiego (oparte na poezji W.B. Yeats’a: „Stolen Child”, „Sally Gardens” oraz tradycyjną „Her mantle so Green”). Karolina Jakubowska z klasy 2C wzruszyła widzów odgrywaną przez siebie historyczno-legendarną postacią Molly Malone, której pomnik wciąż stoi przy Grafton Street w Dublinie. Śpiewana przez Karolinę piosenka okazała się przebojem. Widzów ucieszył też jig - tradycyjny irlandzki taniec wykonany pięknie przez uczniów klasy 3C.

Ale obchody Dnia Irlandii nie były oparte tylko na tradycji i folklorze. Publiczność zaskoczył zespół instrumentalno- wokalny w składzie: Marcin Rzepecki (klasa 1B), Alina Korczak (klasa 2C), Wojtek Bis, Kacper Jurkowski i Dawid Tusk (klasa 3C), którzy zaprezentowali własne kompozycje stworzone specjalnie na tę okazję. W wielkim finale porwali publiczność do wspólnego odśpiewania utworu T.Love „Irish” oraz „Drunken Sailor” z repertuaru The Irish Rovers.

Okazja, którą był Dzień Irlandii, dała nam kolejną szansę na wydobycie żywego języka z ram klasy, tablicy i ławki. Uczniowie przygotowywali uroczystość z entuzjazmem i zaangażowaniem, jednocześnie rozwijając własne pasje i zainteresowania. Tak więc - można i trzeba łączyć przyjemne z pożytecznym.

Tekst: Aleksandra Barszcz
Zdjęcia: Agata Zalewska, II b

Archiwum 2011/2012

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

Okręgowa Izba Lekarska

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk