Wizyta młodzieży polskiej z Baranowicz na Białorusi

b.49.jpg

 

W dniach od 7 do 14 listopada 2015 roku gościliśmy w VII LO uczniów i nauczycieli ze Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Reytana w Baranowiczach na Białorusi. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu był pan Janusz Klemens – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w naszym liceum. Ponad 30-osobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami rozpoczęła swój pobyt w Gdańsku od zwiedzenia Starówki i poznania historii miasta podczas zajęć w Muzeum Archeologicznym. Nasi przyjaciele 11 listopada (otoczeni troskliwą opieką pani Wioletty Piskały) uczestniczyli w gdańskiej Paradzie Niepodległości , a w kolejnych dniach zwiedzili także Westerplatte i gdyński Skwer Kościuszki. Spotkali się również z przedstawicielami władz miasta – panem Bogdanem Oleszkiem (przewodniczącym Rady Miasta) oraz prezydentem Gdańska panem Pawłem Adamowiczem. Wiele radości i wzruszeń wywołały odwiedziny młodych Polonusów w domach uczniów VII LO, do których zostali zaproszeni na niedzielny obiad.

W czasie swego pobytu nasi goście wielokrotnie odwiedzali budynek VII LO – 9 listopada (dzięki prezentacji przygotowanej przez panią Beatę Tubis) poznali historię szkoły, uczestniczyli też w zajęciach integracyjnych prowadzonych przez panią psycholog Karinę Pomykałę. W kolejnych dniach mieli okazję obejrzeć wybrane lekcje przygotowane przez nauczycieli VII LO (m.in. matematyki, języka polskiego czy języka angielskiego), a także rozegrać mecz piłki siatkowej z „siódemkowiczami” (pod czujnym okiem sędziego i trenera w jednej osobie – pana Bogdana Wolfa). Szczególnym przeżyciem był dla młodych Polaków z Białorusi pięknie przygotowany przez naszych uczniów i panią Wiolettę Piskałę apel z okazji Święta Niepodległości Polski. W dniu wyjazdu czekała na nich w naszej szkole miła niespodzianka – smakowite ciasta upieczone przez młodych gospodarzy i serwowane przez panią bibliotekarkę Izę Dułak. Goście mogli pochwalić się także zdobytą wiedzą w quizie prowadzonym przez panią Justynę Firmanty, a smutek pożegnania rozproszyła muzyka przygotowana przez pana Bartłomieja Łyzińskiego.

Zawarte z naszymi gośćmi znajomości i przyjaźnie z pewnością będą pielęgnowane –
w kwietniu 2016 roku wybieramy się do Baranowicz z rewizytą!

Tekst i zdjęcia: Janusz Klemens

Archiwum 2015/2016

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council