Wizyta młodzieży polskiej z Baranowicz na Białorusi

b.49.jpg

W dniach od 7 do 14 listopada 2015 roku gościliśmy w VII LO uczniów i nauczycieli ze Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Reytana w Baranowiczach na Białorusi. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu był pan Janusz Klemens – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w naszym liceum. Ponad 30-osobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami rozpoczęła swój pobyt w Gdańsku od zwiedzenia Starówki i poznania historii miasta podczas zajęć w Muzeum Archeologicznym. Nasi przyjaciele 11 listopada (otoczeni troskliwą opieką pani Wioletty Piskały) uczestniczyli w gdańskiej Paradzie Niepodległości , a w kolejnych dniach zwiedzili także Westerplatte i gdyński Skwer Kościuszki. Spotkali się również z przedstawicielami władz miasta – panem Bogdanem Oleszkiem (przewodniczącym Rady Miasta) oraz prezydentem Gdańska panem Pawłem Adamowiczem. Wiele radości i wzruszeń wywołały odwiedziny młodych Polonusów w domach uczniów VII LO, do których zostali zaproszeni na niedzielny obiad.

W czasie swego pobytu nasi goście wielokrotnie odwiedzali budynek VII LO – 9 listopada (dzięki prezentacji przygotowanej przez panią Beatę Tubis) poznali historię szkoły, uczestniczyli też w zajęciach integracyjnych prowadzonych przez panią psycholog Karinę Pomykałę. W kolejnych dniach mieli okazję obejrzeć wybrane lekcje przygotowane przez nauczycieli VII LO (m.in. matematyki, języka polskiego czy języka angielskiego), a także rozegrać mecz piłki siatkowej z „siódemkowiczami” (pod czujnym okiem sędziego i trenera w jednej osobie – pana Bogdana Wolfa). Szczególnym przeżyciem był dla młodych Polaków z Białorusi pięknie przygotowany przez naszych uczniów i panią Wiolettę Piskałę apel z okazji Święta Niepodległości Polski. W dniu wyjazdu czekała na nich w naszej szkole miła niespodzianka – smakowite ciasta upieczone przez młodych gospodarzy i serwowane przez panią bibliotekarkę Izę Dułak. Goście mogli pochwalić się także zdobytą wiedzą w quizie prowadzonym przez panią Justynę Firmanty, a smutek pożegnania rozproszyła muzyka przygotowana przez pana Bartłomieja Łyzińskiego.

Zawarte z naszymi gośćmi znajomości i przyjaźnie z pewnością będą pielęgnowane –
w kwietniu 2016 roku wybieramy się do Baranowicz z rewizytą!

Tekst i zdjęcia: Janusz Klemens

Archiwum 2015/2016