Wizyta studyjna uczniów VII LO w Lollar

IMG_20161004_194939.jpg

4 października 2016 roku uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego udali się do Lollar. Celem naszej wizyty było zwieńczenie dwuletniej pracy nad projektem historycznym „Solidarność w Polsce i Niemczech – droga do wspólnej Europy”. Uczniowie polscy i niemieccy mogli dowiedzieć się, jak wyglądała historia obu państw w aspekcie wolności po zakończeniu II wojny światowej. Nauczyliśmy się dużo, zobaczyliśmy jeszcze więcej. Zdobywanie wiedzy połączyliśmy z zacieśnianiem więzi z niemieckimi partnerami, doskonaląc znajomość języka angielskiego i niemieckiego.

Na nasz pobyt w Lollar składały się m. in. warsztaty ze znanymi rysownikami. Miała miejsce również wizyta w Gieβen, gdzie zwiedziliśmy wystawę dotyczącą Stasi (Staatssicherheit). Siedziba tej instytucji stanowiła główny cel naszej wizyty. To tu mieliśmy możliwość wysłuchać informacji o jej utworzeniu i działalności. Obejrzeliśmy film dokumentalny, zobaczyliśmy autentyczne teczki z aktami i listy, które nigdy nie dotarły do adresata. Poznaliśmy pracę urzędników, którzy czytając tysiące stron, układają historię życia poszczególnych obywateli. Pracę tej instytucji można śmiało porównać do działalności polskiego IPN.

Następnie zwiedziliśmy Lipsk oraz Marburg. Ten ostatni nas zauroczył. Zakochaliśmy się w wąskich uliczkach prowadzących na gotycki zamek górujący dostojnie nad miastem,
w domach szachulcowych i czerwonych dachach widzianych z dziedzińca.

Ostatniego dnia młodzież zaprezentowała dwuletni dorobek projektu. Nad wszystkim merytorycznie czuwała Pani Wioletta Piskała, tłumaczyła Pani Anna Bałuta.
Każda prezentacja była dokumentowana fragmentem filmu. Jesteśmy dumne z pięknej
i profesjonalnej pracy naszej młodzieży. Przygotowana przez stronę niemiecką wystawa pokazała nasze wspólne działania.

Projekt dobiegł końca, wróciliśmy zmęczeni, ale mądrzejsi i bogatsi w doświadczenia. Wartością projektu jest wzbogacenie wiedzy historycznej i poszerzenie znajomości języka niemieckiego, poznanie nowych miejsc oraz kultury.

Tekst i zdjęcia: Anna Bałuta

Archiwum 2016/2017