Współpraca z niemiecką szkołą z Lollar

IMG_4453.JPG

Od 11 do 15 stycznia 2015 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Wybickiego w Gdańsku przebywała delegacja szkoły niemieckiej ClemensBrentanoSzkoła Europejskaz Lollar  (k. Frankfurtu nad Menem): dr Barbara Himmelsbach – dyrektor szkoły  oraz nauczyciele: Maria Seiler, Elżbieta Siemon, Michael Kühn.

VII Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku podczas dwustronnych spotkań reprezentowali: dyrektor Marcin Hintz, wicedyrektor Stefania Lidzbarska oraz nauczyciele: Anna Bałuta, Wioletta Piskała i Janusz Klemens.

W trakcie wizyty wymieniono informacje na temat organizacji projektu Dni Europejskie w Gdańsku 2015 (Europatagen 2015 in Danzig), który realizowany będzie w czerwcu podhasłem SOLIDARNOŚĆ – Solidarność w Gdańsku, Polsce i Europie oraz konsultowano wspólną koncepcję aplikacji Dance for Europe – Europe No. 1 do międzynarodowego programu Erasmus+ na lata 2015–2016, w którym wezmą udział także szkoły z Francji, Litwy i Łotwy. Ponadto uczestnicy spotkania opracowali założenia do realizacji wspólnego projektu warsztatów historycznych pod tytułem Komunizm? – polska i niemiecka tożsamość po 1945 r., pracy naukowo-badawczej oraz kwerendy archiwalnej. Projekt będzie realizowany przez uczniów i nauczycieli obu szkół w roku szkolnym 2015/2016.

Długofalowa współpraca VII LO ze szkołą z Lollar otwiera przed uczestnikami wspólnych projektów wiele możliwości, do których należą m.in.: wymiana doświadczeń, pogłębienie wiedzy o Gdańsku i Europie oraz zdobycie sprawności językowych w zakresie języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Realizowanie wspólnych projektów ze szkołą niemiecką wychodzi poza standardowe działania edukacyjne i stanowi ciekawe wyzwanie zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.

Tekst: Stefania Lidzbarska
Zdjęcia: Izabela Dułak