Wycieczka Zakopane - Kraków

z10.JPG

Można uczyć się geografii jedynie z mapy i podręcznika. Można zwiedzać Polskę przy pomocy internetu. Ale czy nie lepiej wyjechać i „smakować” ją wszystkimi zmysłami? Zespół uczniów VII LO (w większości z klas matematyczno-geograficznych) zdecydował się właśnie na taką formę przyswajania wiedzy i wyruszył w dniach 27–31 maja 2018 r. na Podhale i do Krakowa.

Pierwsze dni posłużyły zgłębianiu wiedzy o pochodzeniu i tradycjach górali podhalańskich oraz początkach osady Murzasichle (informacje z pierwszej ręki serwował nam potomek baców). Odwiedziliśmy oczywiście Zakopane. Ale też w pamięci pozostaną na pewno wycieczki w góry: na Rusinową Polanę (z której rozciąga się piękny widok na panoramę Tatr), wspinaczka na Gęsią Szyję, zejście do kościółka na Wiktorówkach, przejście Doliną Strążyską do wodospadu Siklawica, wspinaczka na Sarnią Skałę pod Giewontem oraz zejście Doliną Białego Potoku aż pod słynną skocznię Wielką Krokiew. Trzeci dzień spędziliśmy w Krakowie. Powtórzyliśmy sobie podstawowe informacje z historii miasta i odwiedziliśmy sztandarowe miejsca starego grodu: Barbakan, Bramę Floriańską, Rynek ze słynnym ołtarzem w Kościele Mariackim, Wzgórze Wawelskie (z Katedrą, Dzwonem Zygmunta i Dziedzińcem Zamku Królewskiego). Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia przy Sukiennicach i czas było wracać do domu.

Wszystkim tym, którym nauka geografii w szkolnej ławce sprawia przyjemność serdecznie polecamy wyjazdy w Polskę. Bo warto zobaczyć na własne oczy miejsca, które znamy ze zdjęć w podręczniku …

Tekst i zdjęcia: Jarosław Kovaćs