WYJAZD STUDYJNY DO WILNA

18.jpg

I B, czyli klasa o profilu prawno-dyplomatycznym w dniach 8–11 listopada 2012 r. wybrała się z wizytą studyjną do Republiki Litewskiej. Wyjazd poprzedziły zajęcia zorganizowane przez Młodzieżową Akademię Dyplomatyczną, które dotyczyły relacji polsko-litewskich tak na przestrzeni wieków, jak i współczesnych – pełnych zawiłości i znaków zapytania. Pracowaliśmy z tekstami źródłowymi, analizowaliśmy dokumenty dyplomatyczne i umowy międzynarodowe, zaś podsumowaniem warsztatów były prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów klasy I B.

Po pełnych pasji i zapału przygotowaniach nie pozostało nic innego – jak dokonać porównania wypracowanej teorii z rzeczywistością czasu miejsca. Termin też nie był przypadkowy, chcieliśmy poznać formy świętowania Dnia Niepodległości przez naszych rodaków w Wilnie.

W naszej wyprawie towarzyszyli nam nauczyciele: Kamila Szczepankiewicz, Bogdan Wolf, Janusz Klemens – wychowawca klasy prawno-dyplomatycznej.

W czwartek, wkrótce po przekroczeniu granicy odwiedziliśmy miejscowość Kopciowo, gdzie znajduje się grób hrabianki Emilii Plater, bohaterki Powstania Listopadowego na Litwie. Włodarze tego małego miasteczka zafundowali sobie i potomności na centralnie położonym placu pełnofiguralny pomnik Panny–Pułkownik. Kolejnym punktem programu była miejscowość Merecz leżące na tzw. szlaku królewskim prowadzącym z Krakowa do Wilna, tu dwa ważne obiekty – wzgórze z pięknym widokiem na rozlewisko Niemna i tuż obok budynek w którym dokonał żywota król Władysław IV Waza. Tu zastał nas zmrok, więc czym prędzej ruszyliśmy w kierunku Wilna. Zakwaterowanie, kolacja, „odprawa” w sali jadalnej i zasłużony czas na sen.

Piątek, to dzień wizyt oficjalnych. O 9.15 stawiliśmy się w siedzibie Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Wilnie, gdzie bardzo serdecznie przyjął nas ambasador pan Janusz Skolimowski. Opowiedział o historii Pałacu Paców, w którym zostaliśmy podjęci, o historii stosunków polsko-litewskich po 1989 roku, a także wytworzył atmosferę do szczerej wymiany zdań. Miłym zaskoczeniem był poczęstunek, w iście dyplomatycznym stylu. Temat aktualnych relacji polsko-litewskich podjęła Radca–Kierownik Wydziału Polityczno–Ekonomicznego pani Maria Ślebioda.

Po spotkaniu w Ambasadzie udaliśmy się do Gimnazjum im. Jana Pawła II, gdzie punktualnie w południe uczestniczyliśmy w uroczystej akademii z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Niejednemu z nas zakręciła się łza w oku. „Bo wszyscy Polacy, to jedna rodzina…” brzmiało w uszach jeszcze długo. Uczymy się na nowo patriotyzmu. Tu, w Wilnie. Dyrektor Adam Błaszkiewicz ujął nas swoją pasją służby młodzieży, wyczuwało się jego otwartość i życzliwą troskę o każdego ucznia. Zapomniana relacja mistrz – uczeń. Zwiedziliśmy szkołę, odwiedziliśmy kilka sal lekcyjnych, a nawet uczestniczyliśmy w lekcji języka litewskiego. Warto dodać iż pan Adam Błaszkiewicz pełni także funkcję Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie.

Ostatnie spotkanie tego pracowitego dnia, to wizyta w Merostwie Rejonu Wileńskiego (odpowiednik naszego Zarządu Powiatu). Przyjął nas wice-mer Jan Mincewicz, który przekazał nam podstawowe informacje dotyczące sytuacji Polaków w miejscowościach wokół Wilna, gdzie stanowią procentowo większość mieszkańców. Pan Jan Mincewicz był twórcą Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna”.

Jadąc od hotelu odwiedziliśmy Katedrę św. Stanisława i Władysława, a w niej renesansową kaplicę św. Kazimierza, podziemia, a w nich groby – króla Aleksandra, Barbary Radziwiłłówny oraz urnę z sercem Władysława IV (który zmarł w Mereczu). Po obiedzie i zasłużonej sjeście – nocna eskapada po Wilnie – Teatr na Pohulance (dawna Reduta Juliusza Osterwy) pomnik A. Mickiewicza, filigranowy kościół św. Anny, Zaułek Literacki i Bernardyński, Dzielnica Żydowska, Baszta Królewska, Arsenał, Ostra Brama.

W sobotę odwiedziliśmy: cudowny kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, Górę Trzykrzyską, Uniwersytet Stefana Batorego, klasztor bazylianów wraz z wyobrażeniem celi Konrada. Wczesnym popołudniem wybraliśmy się do miejsca urodzin Józefa Piłsudskiego – oddalonego od Wilna ponad 70 kilometrów - Zułowa. Wieczorem odwiedziliśmy słynny z eskapad Filomatów i Filaretów – Belmont.

Ostatni dzień – niedziela. 11 listopada. Po mszy świętej w kościele św. Teresy (przy Ostrej Bramie) przejechaliśmy na cmentarz Rossa, gdzie odbyły się uroczystości związane z Dniem Odzyskania Niepodległości. Po zwiedzeniu nekropolii uczestniczyliśmy wraz ze sztandarem VII Liceum Ogólnokształcącego w tej podniosłym wydarzeniu, które dla naszych rodaków był kolejną okazją do zamanifestowania swojego przywiązania do Macierzy.

Miłą niespodzianką sprawili nam swoim udziałem przedstawiciele gdańskiej Lechii.

Po obfitym obiedzie, czas na spakowanie bagaży i wyjazd do Gdańska. Pod drodze odwiedziliśmy jeszcze Troki, a w nich zamek Księcia Witolda na jednej z wysp jeziora Gawle.

Do domu dotarliśmy przed północą, zgodnie z planem.

Tekst: Janusz Klemens
Zdjęcia: Ewelina Węgrzyn-Kowenicka I B