MIEJSCE ROSJI W ŚWIECIE W XX I XXI WIEKU - Wykład prof. Andrzeja Zubowa

9.zub.0.jpg

 

Czy wypada naukowcowi z Rosji opowiadać o swoim kraju w kontekście ostatnich wydarzeń związanych z Ukrainą? Czy prawo moralne pozwala słuchać wypowiedzi ludzi „z tamtej strony”? Przed takimi dylematami stanęli zaproszeni na spotkanie 6 maja 2014 roku z profesorem Andriejem Zubowem. 

Już pierwsze zdania wykładu rozwiały wątpliwości. Słuchaliśmy z ogromną uwagą. Napięcie rosło po każdym wypowiedzianym zdaniu. O Rosji Carskiej, o Piotrze Czaadajewie, o okcydentalistach, o braku pozytywnej wizji państwa rosyjskiego w elitach władzy, wreszcie o systematycznym ograniczaniu wolności słowa i badań naukowych. Profesor za swoje poglądy otrzymał zakaz prowadzenia zajęć ze studentami i z nowym rokiem akademickim wymówiono mu pracę w prestiżowym Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) – kształcącą elitę dyplomacji Federacji Rosyjskiej.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Miasto Gdańsk w ramach Gdańskich Rozmów o Polsce i Rosji.

Moderatorem był dr Sławomir Dębski.

 

                                                                                    

Tekst i zdjęcia: Janusz Klemens

Archiwum 2013/2014

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council