MIEJSCE ROSJI W ŚWIECIE W XX I XXI WIEKU - Wykład prof. Andrzeja Zubowa

9.zub.0.jpg

 

Czy wypada naukowcowi z Rosji opowiadać o swoim kraju w kontekście ostatnich wydarzeń związanych z Ukrainą? Czy prawo moralne pozwala słuchać wypowiedzi ludzi „z tamtej strony”? Przed takimi dylematami stanęli zaproszeni na spotkanie 6 maja 2014 roku z profesorem Andriejem Zubowem. 

Już pierwsze zdania wykładu rozwiały wątpliwości. Słuchaliśmy z ogromną uwagą. Napięcie rosło po każdym wypowiedzianym zdaniu. O Rosji Carskiej, o Piotrze Czaadajewie, o okcydentalistach, o braku pozytywnej wizji państwa rosyjskiego w elitach władzy, wreszcie o systematycznym ograniczaniu wolności słowa i badań naukowych. Profesor za swoje poglądy otrzymał zakaz prowadzenia zajęć ze studentami i z nowym rokiem akademickim wymówiono mu pracę w prestiżowym Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) – kształcącą elitę dyplomacji Federacji Rosyjskiej.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Miasto Gdańsk w ramach Gdańskich Rozmów o Polsce i Rosji.

Moderatorem był dr Sławomir Dębski.

 

                                                                                    

Tekst i zdjęcia: Janusz Klemens

Archiwum 2013/2014

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

Okręgowa Izba Lekarska

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk