Wymiana międzynarodowa

IMG_0021.JPG

VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego w Gdańsku - Społeczna Szkoła Polska im. Tadeusza Reytana w Baranowiczach

Od 6 listopada 2016 r. w domach naszych licealistów gościli uczniowie ze SSP w Baranowiczach. To trzeci etap międzynarodowej wymiany, która rozpoczęła się w 2015 roku. Pan Marcin Hintz – dyrektor VII LO i Pani Stefania Lidzbarska – wicedyrektor szkoły uroczyście powitali Panią Dyrektor Eleonorę Jarmolicz i Panie nauczycielki - Marinę Łobanową i Janinę Gowdziej oraz młodzież z Baranowicz.

Po części oficjalnej rozpoczęły się zajęcia integracyjne. Kolejnym wydarzeniem była debata pt. ,,Wolność w epoce globalizacji”, która odbyła się w ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej. Ostatnią część dnia wypełnił sport i turystyka. Królowała piłka siatkowa. Baranowicze wygrały niewielką przewagą. Następnie młodzież wybrała się na Górę Gradową i zwiedzała okolice Młyna Wodnego oraz wnętrza Ratusza Staromiejskiego przy ul. Korzennej.

Drugiego dnia międzynarodowej wymiany odbyły się lekcje po polsku w polskiej szkole dla naszych gości. Były to zajęcia z języka polskiego, historii, podstaw przedsiębiorczości, chemii, biologii, matematyki, języka angielskiego i języka niemieckiego.

Następnie miało miejsce spotkanie z Panem Piotrem Kowalczukiem – Wiceprezydentem Miasta Gdańska (genetycznym wilniukiem) i przewodniczącym Rady Miasta Gdańska Panem Bogdanem Oleszkiem w Nowym Ratuszu. Pan Wiceprezydent pogratulował nam wspaniałej młodzieży, która dyskutowała na temat wolności i solidarności. Trudno nie wspomnieć o upominkach dla gości z Baranowicz. Oficjalne relacje znajdują się na stronie www.gdansk.pl.

Nasze drogi tego dnia prowadziły również do Malborka, dawnej stolicy Państwa Krzyżackiego. Interaktywna trasa ,,Szlakiem tajemnic zamku” zapewne każdemu przypadła do gustu. Zagadki, niespodziewane zwroty akcji i nastrojowe wnętrza zachęcały do wsłuchiwania się w głos historii.

Kolejnego dnia miała miejsce wielka gala z okazji Odzyskania Niepodległości. Była to wspaniała lekcja patriotyzmu. Po apelu miały miejsce prezentacje klas pierwszych. Kolejne wydarzenia czwartkowego popołudnia to konkurs wiedzy o Polsce i Białorusi. Następnie wyprawa statkiem na Westerplatte. Ostatnim akcentem wieczoru był spektakl ,,Chłopi” w Teatrze Muzycznym w Gdyni i spotkanie z aktorami - odtwórcami głównych ról – Jagny – Karoliną Trębacz oraz Macieja Boryny – Bernardem Szycem. Zwiedziliśmy również Gdynię.

Następnie spotkaliśmy się w domach rodzinnych i niestety przyszedł czas pożegnania. Tegoroczna wymiana była niezapomniana. Pozwoliła nam lepiej poznać historię naszych krajów, stała się lekcją patriotyzmu, wzbogaciła kulturowo i pozwoliła na zawarcie wspaniałych przyjaźni.

Tekst: Justyna Firmanty
Zdjęcia: Janusz Klelmens