XIII Bałtycki Festiwal Nauki w Borucinie

bf1.jpg

Czy można stać się naukowcem Uniwersytetu Gdańskiego nie mając nawet matury? Czy można prowadzić pomiary mając w rękach instrumenty badawcze pierwszy raz w życiu? I czy można ze swobodą operować fachowym słownictwem przy okazji analiz hydrologicznych, czy pomiarów limnologicznych? Okazuje się, że tak. Wystarczy tylko być uczniem klasy z rozszerzoną geografią, by wziąć udział w działaniach organizowanych przez Stację Limnologiczną UG położoną w Borucinie nad Jeziorem Raduńskim w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki. W czwartek 21 maja 2015 r. nasza siódemkowa młodzież po raz kolejny miała okazję zasmakować tego naukowego życia.

Trzeba przyznać, że „kaszubska forteca limnologiczna” robi wrażenie. Ilość instrumentów w tzw. ogródku meteorologicznym od razu sugeruje wagę gromadzonych tu informacji. W położonej nad samym jeziorem przestrzeni znajduje się m. in. automatyczna stacja meteo, która na bieżąco przesyła dane do warszawskiego IMGW. Są przyrządy do badania nasłonecznienia, ilości opadów, parowania wody i oczywiście wirujące wiatromierze. Po zapoznaniu się ze sprzętem uczestnicy warsztatów odbyli część teoretyczną – świeżo upieczona pani magister wydziału geografii i oceanografii starała się w przystępny sposób przypomnieć wiadomości na temat specyfiki kaszubskich jezior. Oczywiście największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty na tafli jeziora Raduńskiego, prowadzone przez dr Kamila Nowińskiego. Można było zbadać przejrzystość wody, jej nasycenie glonami na różnych głębokościach oraz stężenie nawozów, które niestety spływają z całej zlewni tego jeziora. Młodzież miała też okazję zbadać szybkość wypływającej (przez tzw. wrota kaszubskie) wody, która uchodzi do jeziora Raduńskiego Dolnego.

Ale najważniejsze, że wszystko odbyło się przy pięknej, właściwie bezwietrznej pogodzie. I oby taka sama aura towarzyszyła nam w przyszłym roku w XIV już edycji Bałtyckiego Festiwalu Nauki w Borucinie.

 

Tekst i zdjęcia: Jarosław Kovaćs

Archiwum 2014/2015

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

Okręgowa Izba Lekarska

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk