XIV BAŁTYCKI FESTIWAL NAUKI W STACJI LIMNOLOGICZNEJ W BORUCINIE NAD JEZIOREM RADUŃSKIM

b1 (1).jpg

25 maja 2017 r. zespolone siły klas 1a, 2a oraz 2b naszego liceum wyruszyły na Kaszuby, aby wziąć udział w kolejnej edycji Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Co można znaleźć w ogródku meteorologicznym? Jak wyliczyć ilość wody przepływającej korytem rzeki? I po co badać stężenia tlenu w wodzie z jeziora? Odpowiedzi na te pytania postanowiliśmy znaleźć w stacji limnologicznej w Borucinie.

Aby praktycznie sprawdzić nasze hipotezy potrzeba podstaw teoretycznych. Dlatego naszą wizytę rozpoczęliśmy od wykładu doktorantki Uniwersytetu Gdańskiego na temat właściwości kaszubskich jezior rynnowych i ich przemian w cyklu rocznym i wieloletnim. Następnie odwiedziliśmy stację meteorologiczną, w której zapoznaliśmy się z działaniem różnych instrumentów – od zwykłych termometrów do heliografu. Badanie przepływów (stojąc po kolana w wodzie) to z kolei atrakcja dla specjalistów od „dynamicznej mokrej roboty”, czyli tych, którzy pasjonują się nurtem strumieni, rzek i potoków. Całość warsztatów zakończyła się na tratwie badawczej, umieszczonej na jeziorze Raduńskim Górnym. Ta część zajęć prowadzona była przez dr Kamila Nowińskiego, który pokazał jak zbadać przejrzystość wody, jej nasycenie glonami na różnych głębokościach oraz stężenie nawozów, które niestety spływają z całej zlewni tego jeziora. Na koniec krótka wymiana doświadczeń przy grillu i powrót do domu.

A to wszystko odbyło się przy pięknej, właściwie bezdeszczowej pogodzie. I oby taka sama aura towarzyszyła nam w przyszłym roku w XV już edycji Bałtyckiego Festiwalu Nauki w Borucinie.

Tekst i zdjęcia: Jarosław Kovaćs

Archiwum 2016/2017

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

Okręgowa Izba Lekarska

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk