Zaburzenia stanu zdrowia i rozwoju związane z nieprawidłowym odżywianiem – jak rozpoznać chorobę i gdzie szukać pomocy?

IMG_6106.JPG

W styczniu b.r. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestnictwa w konwersatoriach na temat zaburzeń stanu zdrowia i rozwoju związanych z nieprawidłowym odżywianiem. Na zajęcia z młodzieżą zaprosiliśmy p. Bartosza Karcza– psychologa i wykładowcę w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie, pracującego również jako psychoterapeuta zaburzeń odżywiania w Poradni Dla Rodzin FOSA. Wykład pod przewrotnym tytułem Zjem Cię uświadomił młodym ludziom zależność występującą między kondycją psychiczną a zaburzeniami odżywiania prowadzącymi do poważnych chorób, takich jak np. anoreksja. Osoby cierpiące na tę chorobę zwykle mają fałszywy wizerunek siebie i zaniżoną samoocenę. Nie potrafią traktować pokarmu jako treści niezbędnej do życia ani tym bardziej czerpać satysfakcji z przygotowywania i spożywania posiłków.

Mimo że zaburzenia odżywiania są tematem znanym uczniom z godzin wychowawczych oraz lekcji biologii, to jednak wciąż rodzą wiele pytań. Zajęcia z panem Bartoszem Karczem, który spotyka się z chorymi w swojej praktyce zawodowej, pogłębiły wiedzę młodzieży na temat przyczyn chorób związanych z odżywianiem oraz miejsc, w których młody człowiek może szukać pomocy dla siebie lub bliskiej osoby.

Konwersatoria przeprowadzone w poszczególnych klasach VII LO odbyły się w ramach konkursu Aktywna Szkoła – Aktywny Uczeń, do którego przystąpiliśmy w tym roku szkolnym.

Tekst: Karina Pomykała

Archiwum 2014/2015

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council