Zaburzenia stanu zdrowia i rozwoju związane z nieprawidłowym odżywianiem – jak rozpoznać chorobę i gdzie szukać pomocy?

IMG_6106.JPG

W styczniu b.r. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestnictwa w konwersatoriach na temat zaburzeń stanu zdrowia i rozwoju związanych z nieprawidłowym odżywianiem. Na zajęcia z młodzieżą zaprosiliśmy p. Bartosza Karcza– psychologa i wykładowcę w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie, pracującego również jako psychoterapeuta zaburzeń odżywiania w Poradni Dla Rodzin FOSA. Wykład pod przewrotnym tytułem Zjem Cię uświadomił młodym ludziom zależność występującą między kondycją psychiczną a zaburzeniami odżywiania prowadzącymi do poważnych chorób, takich jak np. anoreksja. Osoby cierpiące na tę chorobę zwykle mają fałszywy wizerunek siebie i zaniżoną samoocenę. Nie potrafią traktować pokarmu jako treści niezbędnej do życia ani tym bardziej czerpać satysfakcji z przygotowywania i spożywania posiłków.

Mimo że zaburzenia odżywiania są tematem znanym uczniom z godzin wychowawczych oraz lekcji biologii, to jednak wciąż rodzą wiele pytań. Zajęcia z panem Bartoszem Karczem, który spotyka się z chorymi w swojej praktyce zawodowej, pogłębiły wiedzę młodzieży na temat przyczyn chorób związanych z odżywianiem oraz miejsc, w których młody człowiek może szukać pomocy dla siebie lub bliskiej osoby.

Konwersatoria przeprowadzone w poszczególnych klasach VII LO odbyły się w ramach konkursu Aktywna Szkoła – Aktywny Uczeń, do którego przystąpiliśmy w tym roku szkolnym.

Tekst: Karina Pomykała

Archiwum 2014/2015

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

Okręgowa Izba Lekarska

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk