ZESPÓŁ Y.O.LO.VII W PROGRAMIE „MAM HAKA NA RAKA”

P1110461.JPG

Mam Haka na Raka” jest Ogólnopolskim Programem dla Młodzieży, którego celem jest zaangażowanie młodych ludzi w kształtowanie postaw dorosłych Polaków.

Program „Mam Haka na Raka” skierowany jest do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych na terenie całej Polski i ma kształtować postawy prozdrowotne poprzez edukację oraz oswajanie młodzieży z tematem chorób nowotworowych. Koncepcja programu „Mam Haka na Raka” oparta jest na idei Think Global, Act Local (myśl globalnie, działaj lokalnie). Zgodnie z nią program aktywizuje młodzież do podejmowania działań w regionie, które mają swój wydźwięk w całym kraju. Młodzi ludzie prowadzą działania edukacyjne wśród społeczności lokalnej i zachęcają do wykonywania badań profilaktycznych w kierunku wykrycia nowotworu. W finale programu projektują zaś kampanię społeczną, która będzie emitowana w mediach na terenie całego kraju. Takie aktywności stwarzają szansę na zmianę statystyk dotyczących zachorowań na choroby nowotworowe w Polsce.

Mam Haka na Raka” w naturalny sposób wykorzystuje potencjał młodzieży - ich energię, niekonwencjonalny sposób myślenia oraz siłę perswazji - do promocji oraz ochrony zdrowia. Program trwa od 2007 roku, a każda edycja programu poświęcona jest innemu nowotworowi. Na przestrzeni sześciu lat zostały poruszone problemy takich raków, jak: piersi, szyjki macicy, prostaty, jelita grubego, płuc oraz nowotwór skóry - czerniak. Tegoroczna 7 edycja programu została poświęcona nowotworom układu chłonnego - chłoniakom.

W tym roku też po raz pierwszy młodzież z naszej szkoły postanowiła wziąć udział w programie. W zespół o nazwie Y.O.LO.VII zorganizowały się uczennice klasy I B: Sara Chodowiec, Paulina Gromadzka, Anita Formela, Karolina Sztoba i liderka zespołu Sylwia Butowska. W ramach zadań realizowanych w programie uczennice przygotowały i przedstawiły prezentacje uczniom dwóch klas liceum, uczniom Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku oraz Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Gdańsku.

Warunkiem udziału w programie było również zorganizowanie Dnia Hakowicza. 9 lutego 2014 r. zespół przygotował akcję informacyjną na temat chłoniaków wraz z flashmobem na terenie centrum handlowego Galeria Bałtycka. Zainteresowanie akcją było ogromne, co szczególnie cieszy, ponieważ wielu z nas często brakuje czasu na profilaktykę, tak ważną dla zdrowia.

Teskt: Karina Pomykała

Archiwum 2013/2014