Zwycięstwo w II Pomorskim Turnieju Debat Oksfordzkich

IMG_5711.JPG

VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego realizuje program przygotowujący młodych ludzi do udziału w debatach oksfordzkich. Uczniowie naszej szkoły – Wiktor Sokół z klasy II B, Mikołaj Grzanka i Patryk Frąckowiak z III B i Ksawery Hajdamowicz z III C reprezentowali VII LO w fazie grupowej II Pomorskiego Turnieju Debat Oksfordzkich o Puchar Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Wraz z szesnastoma drużynami 15 lutego 2017 r. gościliśmy w murach I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Wiodącym tematem debat była historia II Rzeczypospolitej. Nad przebiegiem debat czuwało jury, w którego skład weszli historycy IPN, marszałkowie oraz sekretarze z Koła Debat Oksfordzkich.

W szranki z drużyną z VII LO stanęło VIII Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Gdańsku, IX Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni oraz II LO im. Jana III Sobieskiego z Tczewa. Spotkania uczą kultury dyskusji, dyscypliny argumentacji, rozwijają w uczestnikach umiejętność dostosowania się do reguł i ograniczonego czasu na wypowiedź, zmuszają mówców do dobrego przygotowania i konkretnych wypowiedzi. Celem debaty oksfordzkiej nie jest dojście do konkretnych wniosków, ale wymiana poglądów. Do fazy pucharowej awansowało osiem zespołów. Nasza drużyna była bezkonkurencyjna i wygrała wszystkie debaty.

Turniej finałowy odbędzie się w 5 kwietnia 2017 roku. „Siódemkowej” drużynie życzymy powodzenia!

Tekst i zdjęcia: Wioletta Piskała

Archiwum 2016/2017